Ma egy nagyon izgalmasnak ígérkező utazásra invitállak Téged!
Elkalauzollak az idei szezonban is igen népszerű kilenc esküvői hagyomány között. Az utazás alatt bepillanthatsz mire is szolgált régen egy-egy rítus, és inspirációs morzsákat is gyűjthetsz, amiket felhasználhatsz majd esküvőd forgatókönyvébe.
Indulhatunk?
Kezdjük az elején, ha esküvő akkor bizony fehér ruha, de miért?
A fehér menyasszonyi ruha mítosza
A menyasszonyi ruha kapcsán van egy nagyon elterjedt esküvői hagyomány, hogy a Nagy Napjáig a vőlegény nem pillanthatja meg a ruhát – pláne nem a menyasszonyon-, mert az balszerencsét jelent a házasságra nézve.
A fehér színről pedig azt tartják, hogy az ártatlanság és a tisztaság jelképe.
A fehér színt az esküvők kultúrájába Viktória brit királynő hozta az 1840-es években.
A fátyol szerepe és egy misztikus esküvői hagyomány
Ezzel a lenge kiegészítővel kapcsolatosan is több legenda kering a világban. A görög és római menyasszonyok a hagyomány szerint azért öltötték magukra, hogy megvédje őket a gonosz szellemektől.
Arról is biztosan hallottál már, hogy voltak régen érdekházasságok, ahol a szülők döntöttek arról kihez megy hozzá gyerekük. Ebben az esetben a menyasszony arcát eltakaró fátyol lehetett jótékony is, ha nem egy tipikus “földre szállt angyalt” idéző arcvonásai voltak a leendő arának. Ezzel időt nyerve a “boldogító” igenekig, hogy csak az esküvőt megpecsételő csóknál derüljön fény a titokra.
Korábbi cikkünkből megismerheted az esküvői fátyol történetét.
„Valami régi, valami új, valami kölcsön, valami kék és ezüst érem a cipőbe”…
Ezt az esküvői hagyományt rettentően sokan ismerik, vagy a romantikus filmekből, vagy egy esküvőről.
Érdekessége, hogy Angliából származik és minden mozzanatának külön jelentés tartalma van.
Nézzük csak ezek jelentését:
a „valami régi” a menyasszony múltjára vonatkozó jelképe,
a „valami új” a szerencsés házasság jelképe,
míg a „valami kölcsön” azt szimbolizálja, hogy a családra és a barátokra mindig számíthat,
a „valami kék” az örök hűséget jelképezi, és
az „ezüst érem a cipőben”, pedig a gazdagságát az ifjú párnak.
Lányok koszorúja, avagy a koszorúslányok
A koszorúslányok szerepe az esküvőkön egészen az ókori római hagyományokig nyúlik vissza. A szokás része, hogy egyforma ruhába öltözött lányok vették körbe (koszorúként) a menyasszonyt, és így óvták meg az ártó szellemek gonoszságától.
De az is helytálló lehet, hogy a házasulandó ifjú hölgyekre jobban felfigyeltek és gyorsabbak akadt kérőjük.
Manapság némileg módosult ez a hagyomány és inkább a menyasszony segédei, akik a lakodalom zökkenőmentes levezénylésében is segédkezhetnek és elkísérik az oltárhoz az arát.
Ha pedig még nem jutottál dűlőre koszorúslányruha témában ezt feltétlenül olvasd el!
Menyasszony „átadás” az oltárnál
Réges régi esküvői hagyomány szerint a menyasszonyt az édesapja vezeti az oltárnál izgatottan várakozó vőlegényhez, hogy örök hűséget fogadjanak egymásnak. Erre a hagyományra eléggé ráerősít a legtöbb romantikus film is.
A fogadalmat megpecsételő karikagyűrű
A karikagyűrű (és maga a gyűrű) viselése az egyiptomi fáraók idejében alakult ki, és az örökkévalóságot, az örök hűséget szimbolizálja. Csak mondom, hogy pont mint az Etetnity.
Az állítást logikailag alá is támasztja, hogy a gyűrű kör alakjának se kezdete, se vége nincs.
A magasztos elképzelést pedig tetézi, hogy a „gyűrűsujj” elnevezés, azért a kéz negyedik ujját illeti, mert régen úgy tartották, hogy itt fut a „szerelmi véna”, ami közvetlenül a szívbe érkezik. Azt ma már tudjuk, hogy anatómiailag tévedtek, viszont ez a szokás hatalmas népszerűségnek örvend, és azóta is az összetartozást jelképezzük vele.
Rizs vagy rózsaszirom dobás
Számtalan esküvő része és varázslatosan mutat a fotókon is, amikor az ifjú, immár házaspárra a násznép rizst vagy rózsaszirmokat szór kivonuláskor. Ez a szokás Ázsiából érkezett hozzánk és a termékenységet szimbolizálja.
Kérem vigyázzanak, a csokor repül!
A csokor dobás rítusát szinte mindenki ismeri. Aki pedig szerencsésen elkapja a csokrot az megy a társaságból leghamarabb férjhez, legalábbis e szerint az esküvői hagyomány szerint.
Több hiedelem is kering ezzel kapcsolatban, hogy miért dobják el a csokrot a menyasszonyok a boldogító igenek elhangzása után.
Az egyik mítosz szerint a hajadon hölgyek olyan misztikus erőt tulajdonítottak az esküvői ruhának (hisz már férjhez ment benne valaki), hogy szó szerint letéptek belőle darabokat, hogy megőrizzék maguknak eme szerencse egy apró kis darabkáját. A korabeli esküvői ruhák is igen borsós árúak voltak, és a menyasszony ugyan nem akarta újra magára ölteni, viszont nem akarta, hogy a koszorúslányok martalékává váljon. Így kezdett elterjedni, hogy a csokrot dobja el a szertartást követően, amitől a ruha megmarad épségben.
Az Eternity-nél megfizethető áron találhatod meg káprázatos, és egyedi menyasszonyi ruhádat. Nézd meg esküvői ruha kollekciónkat.
Egy másik legenda szerint a csokor a boldogságot jelképezi és a házasság megköttetett, így elérte a menyasszony, tehát nincs szüksége a továbbiakban a csokorra, ezért a hajadon lányok közé dobja, hogy ők is elérhessék ezt a felhőtlen boldogságot.
Menyecskeruha és a piros szín mítosza
A fehér ruhát éjfélkor felváltja a piros menyecskeruha. Ez az esküvői hagyomány, azokba az időkbe nyúlik vissza, amikor még rendkívül fontos volt, hogy a férje legyen az első férfi az ifjú arának az életében.
A piros szín igen árulkodó a fehérhez képest, ez az erős szín jelképezte, hogy az ifjú menyasszonyból feleség lett és ez ártatlanságának elvesztését is jelezte.
A menyecskeruha kiválasztásáról korábbi cikkünkben olvashatsz.
Utazásunk végére is értünk. Hogy tetszett? Melyik esküvői hagyomány volt legszimpatikusabb?