Gyorsan le is rántom a leplet van e különbség Valentin nap és Bálint nap között. Bizony az ég világon semmi, a két ünnep ugyanaz: Bálint ugyanis a Valentin név magyar megfelelője. Így a névnapjuk is egy napra esik, amit sajnos sokan hajlamosak elfelejteni, és csak a Szerelmesek napjának tekinteni. Ezért itt és most szeretettel kívánok Nagyon sok Boldog névnapot, kedves Bálintok, azaz Valentinok! 😊 Hölgyeim, ti se felejtsétek el, eme csodálatos névnapot, és köszöntsétek szeretteiteket, akik ezen a napon ünneplik névnapjukat.
Akkor lássunk egy kis gyorstalpaló történelmet a Valentin napról:
Az ókori Rómában február 15-én tartották a Lupercalia elnevezésű vallási ünnepet. Ez egy tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból álló ünnep volt, melynek célja, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. Ezért a hagyomány szerint a papok szíjakkal ostorozták a fiatalokat, köztük is inkább a nőket. Mélyen hittek benne, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet fog majd hozni. (mily szerencse, hogy némely szokást már nem alkalmazunk a mai világban….) Ez volt a rosszabb része a szertartásnak. Volt kellemesebb oldala is, ugyanis ezen az éjszakán a mondák szerint a fiatal hajadon hölgyek felírták nevüket egy papírra, majd egy kerámiakaspóba helyezték. Ebből a nőtlen férfiak húzhattak, és az így kialakult párok az ünnepség idejére együtt is maradtak, sőt sokan bizony egész életükre.
Na ez már egy romantikusabb ötlet az ostorozásnál, nemde?😊
Bizony, Ő is egy római pap volt, méghozzá Szent Valentin (magyarul Szent Bálint aki időszámításunk szerint 269. vagy 270. február 14-én halt mártírhalált, pont azon a napon, amikor a pogány szerelmi sorsjátékokat is tartották.
Több legenda is született a papról:
- Egyik szerint azért kellett meghalnia mert a vallásüldözés idején nem volt hajlandó feladni a kereszténységét.
- Egy másik legenda szerint, Claudius császár börtönöztette be, mert ellenszegült. Claudius császár ugyanis megtiltotta, hogy a fiatal férfiak megházasodjanak, mert úgy gondolta, hogy a nőtlen férfiakból jobb katonák válnak. Mindenesetre Szent Valentin, azaz Bálint, a tiltás ellenére is összeadta keresztény szokás szerint a fiatal párokat, ezért került börtönbe.
- De van olyan legenda is, miszerint a már bebörtönzött Szent Valentin a rabsága alatt összebarátkozott a börtönőr lányával, aki történetesen vak volt, de Valentin csodával határos módon visszaadta látását! Azonban sajnos mégis kivégezték, és kivégzésének napján Február 14.-én egy búcsúlevelet hagyott a lánynak, melyet így írt alá: „A Te Valentinod”
- Végül I. Geláz pápa 496-ban elrendelte, hogy szent Bálintra a pogány Luperkália ünnepnapjával (február 15) majdnem pontosan egy időben, február 14-én emlékezzenek – egyúttal be s tiltotta az előbbi ünnepet. Azóta vált ez az ünnep fokozatosan a szerelmes üzenetek napjává, és Szent Valentin/ Bálint lett a szerelmesek védőszentje.
Egy kis szösszenet még kiegészítésképp: Az első angol nyelvű Bálint-napi levél 1477-ből származik, melyet jelenleg a The British Library őriz. Ezzel párhuzamosan, hamarosan verseskötetek jelentek meg Valentin-napra, és a fiatalok úgynevezett „Valentine”-okat, vagyis szerelmes levélkéket kezdtek küldözgetni egymásnak. Ezek tekinthetők a mai Bálint-napi képeslapok és üdvözlőkártyák őseinek, amelyek küldése a 19. századra vált igazán népszerű szokássá.
Na de hogyan ünneplik a Valentin napot a világ más országaiban? Íme néhány ország és szokásaik:
- Peruban olyan népszerű az ünnep, hogy 2011 óta munkaszüneti nap február 14-e.
- Az Egyesült Államokban a karácsony után a második legforgalmasabb nap a postán a Valentin nap, csaknem egymilliárd üdvözlőlapot küldenek ilyenkor egymásnak a szerelmesek.
- Lengyelországban, évszázadok óta tisztelnek egy Szent Bálint-ereklyét, melyet a Chelmno plébánia templomában találhatnak. Február 14-én minden évben megünneplik a vértanú és a szerelmesek ünnepét.
- Japánban csak a hölgyek ajándékozzák meg a párjukat, általában csokoládéval – melyet a férfiak egy hónap múlva, a Fehér nap nevű ünnepen viszonoznak. Azonban Dél-Koreában van a Fehér nap mellett egy Fekete nap is: ez a “vigasznap” azoknak, aki sem február 14-én, sem március 14-én nem kaptak ajándékot.
- Finnországban és egyes latin-amerikai országokban ez a nap nem csak a szerelem, hanem a barátság napja is. Ilyenkor a barátok szintúgy kis „Valentinokat”, szerelmes üzeneteket, képeslapot küldenek egymásnak, vagy kisebb ajándékokkal lepik meg a párjukat.
- Olaszországban pedig (Terni városában) az a hagyomány, hogy Valentin nap előestéjén egész Itáliából érkeznek párok Terni városába, ahol a város bazilikájában, San Valentino (vagyis Szent Bálint) sírjánál jelentik be nyilvánosan eljegyzésüket. (kicsit morbid, de mégis olyan romantikus, nem?) 😊
De, ami világszerte hasonló, és majdhogynem minden országban egyforma, hogy ezen a napon a virágárusok, a desszert árusok, az ékszerészek, és ma már kimondottan erre a napra készített meglepetések milliárdnyi bevételt hoznak a forgalmazóknak.
És akkor most egy kicsit a magyarországi hagyományokról is:
A Valentin-nap ugyan viszonylag új szokásnak számít nálunk is, de Bálint napjához nálunk többféle hiedelem is kapcsolódik, úgy, mint például:
- Ha egy hajadon Bálint napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni – de boldog lesz. Ha viszont egy tengelice repül át felette, akkor gazdag férfi felesége lesz.
- Ha egy fiatalasszony Bálint napján egy almát félbe vág, a mondás szerint amennyi magot talál benne, annyi gyermeke fog születni.
- Ha Bálint-napon babérlevelet tesz a párnája alá egy hajadon leány, akkor megálmodja a jövendőbelije nevét.
- Bálint napjának reggelén a szerelmes csók szerencsét hoz… (Ezt szerintem be lehetne vezetni minden nap reggelén, ugye?) 😊
- A népi hagyomány szerint, ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés.
- És egy utolsó hiedelem, melyet azért szerintem ne próbáljatok ki sokan: ha a lányok a Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe mennek, megláthatják leendő férjüket. (Háááát, nem is tudom, ezt azért kihagynám, ha lehet,…brrr) 😊
Zárásképp csak annyit tennék még hozzá kedves Hölgyek, hogy véleményem szerint valóban Csodálatos hagyomány a Bálint nap (Szerelmesek napjának) ünneplése. Úgy gondolom, hogy akárcsak a karácsony, nem szabad, hogy csak egy napról szóljon. A szerelem Csodálatos dolog, melyet meg kell élni, nap mint nap, és nem csak február 14-én, hanem bizony, 15.16.17-én és így tovább is. Ha megadatott az a szerencse, hogy ezen a napon egy Csodálatos Társsal ünnepelhesd ezt az ünnepet, akkor nem feltétlen kell ajándék, virág, csoki és plüss mackó, mert az Igazi Ajándék már ott van veled, és hidd el, bőven elég neki, ha a szemébe nézel, megsimogatod a kezét, összebújtok és érezni fogod a „Te Valentinod „ mélységes és Csodálatos Szeretetét! 😊
Minden Menyasszonynak, Vőlegénynek, Bálintnak és Valentinnak Csodálatos Ünnepet kívánok!
Az előző cikkünket a Valentin napról olvastátok?